North Robinson High School Graduates

Class of 1923

Lola (Eusey) Sand

Wesley Ritzhaup

Ordis (Witter) Gundrum

Marie (Albright) Stirm

Amanda Streib

Paul Albright

Class of 1924

Velma (Gerstenslager) Pfleiderer

Mildred (Weaver) Burgin

Esther Belle (Courter) Christman

Iva Coble

Ernest Stirm

Paul Morton

Arthur Ruth

Doyle Bordner

Class of 1925

Lucille (Beck) Eppley

Lois (Kibler) McAdams

Mariam (Kiess) Albright

Marjorie Kiess

Leona (Kiess) Shawk

Paul Downing

Elwood Gundrum

Class of 1926

Mildred (Baker) Dillman

Ruth (Albright) Wiorand

Martha (Ruth) Wilson

Edwin Knell

Glen Eusey

Roy McCullough

Robert Dillman

Ralph Caskey

Robert McFarland

Carl Hershner

Ray Bogan

Josephine (Shumaker) Gundrum

Class of 1927

Bessie (Eckert) McFarland

Ada (Dininger) Spangler

Gertrude (McCullough) Huber

Eleorce (Smith) Eichler

Marguerite (Berry) Klose

Esther (App) Heinlen

Susanna (Streib) Nickolson

Myron Knell

Robert Cook

Hugh Hoover

Loren Eichelbarger

Robert Eckert

Oliver Eckert

Leland Appelman

Charles McFarland

Ray Huber

Byron Knisely

Rev. Daniel Sand

Richard McDougal

Class of 1928

Norris McDougal

Charles Canode

Floren Cook

Joseph Hartwell

Charles Hill

Theresa (Weber) Sand

Lena (Weber) Myers

Alicer (Sherer) Zimmerman

Florence Sherer

Ruth (Hoover) McDougal

Edith Stirm

Kathryn (Hoover) Esquival

Class of 1929

Pauline (Sweeney) McDougal

Margaret (Ulmer) Lythe

Mildred (Knell) Leapley

Grace (Ackerman) O’Brian

Mary (Sand) Dapper

Edith (Gibson) Bruce

Elna (Gerstenslager) Hart

Carson Cook

Charles Caskey

Thomas Kiess

George Ruth

Loren Nelson

Class of 1930

Gaylen Althouse

Burnell Knisely

Clinton Gerstenslager

Ralph Bogan

Lawrence Parcher

Miriam (Cook) Jackson

Florence (Baker) Parcher

Naomi Weber

Gertrude (Smith) Thatcher

Gladys (Hartwell) Hosterman

Virginia (Winemiller) Cook

Mary Ellen (Hartwell) Mollencopf

Alice (Dick) Kick

Class of 1931

Orpha (Hartwell) Sherer

Bessie (Morrison) Steele

Marie (Caskey) Kurtz

Velma (Love) Lankford

Dorothy (Shumaker) Dinkle

Dorothy (Kiess) Guinther

Faith (Hoover) Neff

Virginia (Charlton) Tupps

Guy Ritzhaupt

Loren Pfahler

Frederick Sherer

Class of 1932

Allen Blackford

Ralph Christman

Richard Cook

Lois (Crissinger) Bogan

Mary (Crow) Fetter

Cypress Leapley

Caroline (Schieber) Luidhardt

Robert Smith

Clifford Wenninger

Rowens (Starling) Chandler

Class of 1933

Ollie (App) Gehringer

Illean (Berry) Stoffer

James Bogan

Esther (Copus) Reynolds

Rhea (Cress) Nelson

Marno (Crissinger) Christman

Lester Eichhorn

Thelma (Goebelt) Moffet

Reba (Hartwell) Huber

Pauline (Heffley) Smith

Paul Hocker

Eugenia (Keller) Roberts

Merrial Keller

Harry Nungesser

Charles Sargel

Lois (Stinehelfer) Rudd

James Ulmer

Class of 1934

Martin Weber

Arlene (Morton) Gelbach

Helen (Dick) Clymer

Alice (Caskey) Crall

Kathrine (Shumaker) Blackford

Evelyn (Bear) Pfahler

Helen (Burwell) Vanek

Elizabeth (Spreng) Pfeifer

Lois (Leapley) Johnson

Lela (Leapley) Caldwell

Ruth (Nungesser) Ashcraft

Helen (Wagner) Ritzhaupt

Marcenis (Kepler) Ulmer

Dorothy (Gerstenslager) Hocker

Mary (Sargel) Lindsay

Emery Cook

Carson Charlton

Elwood Nungesser

Eugene Nicklor

Lois (Lauthers) Chillog

Anna (Winemiller) Rittenhour

Class of 1935

Raymond Bogan

Samuel Cook

Frank Goebelt

Marjorie Landrum

Helen Orewiler

Isabelle Ruth

Earnest Smith

Gladys (Starling) Chandler

Myron Stinehelfer

Charles Weber

Class of 1936

Clarence Cole

Burwell Cress

Lowell Eichhorn

Velma (Kennedy) Cook

Glenn Knisely

Floyd Kibler

Jack Lady

Ellen (Parcher) Lauthers

Charles Schieber

Kathryn (Spreng) Mutcher

Rev. James Stinehelfer

Annabelle (Tupps) Hart

Alice (Wagner) McVicker

Muriel (Wilt) Smith

Class of 1937

Harold Auck

Russel Blackford

Irene (Bogan) Coon

Fred Caskey

Emerson Gilmore

John Heffley

Charles Hock

Violet (Hocket) Bogan

Betty (Lady) Jury

James Lauthers

Dorothy (Metzger) Cramer

Arlene (Nelson) Peterman

Doris (Phillips) Kafer

Lucille (Rensch) Smith

Donna (Shumaker) Kniseley

Donald Shumaker

Robert Sweeney

Naomi (Wagner) Holland

Dwight Witter

Class of 1938

Myron Bogan

Robert Christman

Mary (Carlisle) Gill

Milan Cress

Clarence Appleby

Arlene (Eich) Witter

Robert Eich

John Geobelt

Esther (Nungesser) Wilson

Rollie Wilson

Velva (Row) Shumaker

Irene (Smith) Mollalto

Leroy Sand

Harry Smith

Alice (Stinehelfer) Volk

Jeanette (Ulmer) Jones

Georgia (Wilt) Rhodes

Paul Sabo

Class of 1939

Helen (Bair) LaNier

Myron Bogan

Myrtle (Caskey) Clevinger

Miriam (Cole) Scott

LaVerne Eichhorn

Elwood Gledhill

Karl Guinther

Selma (Hall) Nicholson

Laura (Kennedy) Thatcher

Gerald Morrow

Frederick Schieber

Raymond Shumaker

Warren Smith

Norris Stinehelfer

Robert Wagner

Ruth (Wagner) Kocher

Wayne Wagner

Hope (Yaussy) Schieber

Class of 1940

Chester Berry

Glenn Bogan

Paul Burwell

Roy Clabaugh

Martha (Dinkel) Hall

Ula Houk

Mildred Nelson

Edna Nungesser

Robert Parcher

Richard Phillips

Janice (Ruth) Schieber

Iva (Starling) Brubaugh

Ralph Stinehelfer, Jr.

Raymond Taylor

Roy Van Horne

Annabelle (Weber) Flohn

Junior Wilt

Class of 1941

Richard Burwell

Charles Christman

Paul Gerheart

Dayle Goebelt

Melvin Guinther

Virginia (Lauthers) Taylor

Martha (Nungesser) Oreweiler

Robert Oreweiler

Raymond Parcher

Clarence Ritzhaupt

Rose Sabo

Goldie Steele

Cleston Taylor

Helen Taylor

Margaret (Wilson) Bunn

Class of 1942

Charlotte (Biar) Kruger

Donald Bogan

Agnes Cole

John Brown

Ethel (Hocker) Bogan

Geraldine (McMichael) Bowers

Betty (Morton) Abbey

Marjorie Hall

Rosella (Winch) Fetter

Donna (Gerheart) Christman

Howard Gledhill

Verna (Love) Burwell

Arthur Neumann

Cecil Pritchard

Jeanne (Rensch) Nigh

Doris Styer

Royce Sipes

Edward Wagner

Naomi (Yaussy) Eppley

Class of 1943

Kenneth Appleby

Marvin Blackford

Glen Burwell

Marjorie (Cress) West

Arnold Foreman

Glen Long

Calvin Shifley

Claude Steele

John Spreng

Marie (Smith) Beck

Donna Stinefelter

Dorothy (Ulmer) DeMuth

Paul VanHorne

Bill VanHorne

Paul Wagner

Florence (Wagner) Durigg

Margery (Worden) Gledhil

Margaret (Winch) Eckert

Class of 1944

Marvel (Cook) Baehr

Marilouise (Gledhill) Yaussy

Carol (Neumann) Funk

Donna Hawkins

Beverly (Brewster) Taylor

Mary Marie (Eichhorn) Conklin

Daisy (Vaughan) Cox

Doris (Stinehelfer) Studer

Dick Gabriel

Donald Yaussy

Class of 1945

Robert Bogan

Lois (Burgin) Curtis

Doris (Christman) Nerrick

Ronald Eich

Betty (Hall) Eich

Lela (Gebheart) Noblit

Lester Lauthers

Marian (Love) Huber

Trellis Miller

Janet (Morrow) Bogan

William Seaton

Orlo Shifley

Pauline (VanHorne) Smith

Marilyn Wagner

Ralph Wilson

Rodney Worden

William Morton

Class of 1946

Ireta (Blackford) Ruth

Arlene (Brown) Smith

Arlo Brown

Audrey Burgin

Wilma (Burgin) Eckstein

Wilbur Cook

Arthur Frost

Betty (Gunther) Leigbiehl

Carl McMichael

Mary (Miller) Cooper

James Morton

Dale Neumann

Arlene (Ruth) Lohr

Ruth (Starr) Permon

Paul Storm

Donald VanHorne

Faythe (Yaussy) Eppley

Dorothy (Zeigler) Humphrey

Class of 1947

Doris (Claus) Blackford

Miriam (Morton) Lust

Eldon Neumann

Mary (Steward) Cooperrider

Mary (Wilcox) Worden

Florence (Winch) Nigh

Glen Worden

Class of 1948

Donald Clark

Raymond Kibler

Elwood Lohr

Violet (Love) Teetrick

Edwin McCarthy

Carol (McMichael) Bowers

Mabel Ruth

Janet (Shenefield) O’Leary

Herbert Shifley

Josephine (Vaughn) Beach

Arthur Wagner

Class of 1949

Myra (Claus) Lohr

Paul Dinkle

Janet (Frost) Van Meter

Shirley Gledhill

Lois (Kaylor) Neumann

Bertha (Lease) Bogart

Herbert Lohr

Janet McMichael

Richard Yaussy

Class of 1950

Harold Burgin

Ruth Knell

Robert Morrow

Gale Ruth

Ruth Smith

Byron Tupps

John Shifley

Carol Wagner

Class of 1951

Carol Althouse

Glenn Althouse

Jean Blackford

George Bogan

Gladys Brown

Beverly Dapper

Sue Kibler

Betty Langford

Londell Leapley

Margaret Parcher

Shirley Poland

Ralph Pritchard

Richard Shull

Martha VanHorne

Joan Worden

Class of 1952

Lloyd Blackford

Margaret Carnahan

Adena Chandler

Jack Courter

Joan Dapper

Patricia Gray

Calvin Kniseley

Harvey Knell

Melvin Starr

Mark McMichael

Charles Winch

Arthur Stirm

Class of 1959

William Allonas

George Bauer

Charlotte Beck

Judy Cole

Janet Bogan

Janice Chandler

Toni Corona

Marilyn DeGray

Brenda Ehrman

Jean Gelbach

Dorothy Ehrman

Allen Grove

Larry Hall

Jane McFarland

Beverly Johnson

Larry Meitz

Doyle McMichael

Edna Morrow

Corinne Nelson

Marlene Pfahler

Grace Morton

Nathan Reed

Raymond Rank

Delwyn Rowland

Thomas Seif

Ronny Shawber

Carl Stirm

Jerry Volk

Dorothy Vaughn

Alice Witter